Popisy scénářů > Ohlášení soudního komisaře >

Převody

 

Zpět   

  Print 

 

Tento krok slouží ke specifikaci vlastnických vztahů mezi vybranými nemovitostmi a vybranými dědici. V tomto kroku definujete nabyvatele nemovitostí a jimi nabývané podíly.

 

Nabývá-li majetek Česká republika, vložte do seznamu dědiců právnickou osobu typu "Státní organizace nebo organizační složka státu". V části, kde se přidělují podíly dědicům (krok "Převody"), pak budete mít možnost jako jednoho z dědiců vybrat i Českou republiku, aniž byste o ní museli zadávat údaje. Předmětem ohlášení je v takovém případě pouze vznik vlastnického práva pro stát; skutečnost, že spolu s tímto vlastnickým právem vzniká i příslušnost hospodařit pro Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) podle § 11 odst. 2 zákona č. 219/2000 Sb., není obsahem dědického usnesení, a proto ji nemůže ohlašovat soudní komisař, nýbrž ÚZSVM podle § 15 odst. 1 zákona č. 219/2000 Sb.

Výjimkou je situace, kdy při dědění ze závěti podle § 13 odst. 2. zákona č. 219/2000 Sb. je organizační složka státu (OSS) příslušná hospodařit s děděným majetkem uvedena jako dědic přímo v usnesení o dědictví. V tom případě vyberte příslušné právo v rozbalovacím seznamu na formuláři s údaji o OSS. Rozbalovací seznam je dole na formuláři nad tlačítky.

Pokud na některou nemovitost nebo dědice zapomenete a zjistíte to až v tomto kroku, můžete se vrátit na předchozí kroky a chybějící položku doplnit. Pak přejděte opět na tento krok a doplňte chybějící vlastnické vztahy.

 

Netýká-li se ohlášení vlastnického práva, označte na stránce nahoře pole "V návrhu nebude pracováno s vlastnickým právem".

Aplikace hlídá, zda při přiřazování podílů na jedné nemovitosti nedošlo v jejich součtu k překročení jedničky, což by znamenalo, že se snažíte přidělit víc než celou nemovitost. V tom případě jste informováni zprávou a musíte podíly upravit tak, aby v součtu byly maximálně rovny jedné.

Nejdůležitější součástí stránky pro zadávání vlastnických podílů k nemovitostem je tabulka, ve které se přiřazují jednotlivým nabyvatelům (novým vlastníkům) podíly na nemovitostech.

V tabulce jsou nejdůležitějšími tři sloupečky: Nabyvatel, Nemovitost a Nabývaný podíl. Na následujícím obrázku je tabulka ve stavu, kdy v ní zatím není zapsán žádný podíl.

 

 

Přidělení podílu na nemovitosti (zahrnuje i  přidělení celé nemovitosti) se skládá v nejčastěji používaném případě z následujících kroků:

1.Výběr nabyvatele - výběr subjektu z rozbalovacího seznamu ve sloupečku "Nabyvatel". V seznamu jsou všichni dědicové, a pokud je mezi nimi i nějaký subjekt, který jedná na účet někoho jiného (např. státní organizace, která jedná na účet ČR), jsou zde i subjekty, na jejichž účet je jednáno (ve zmíněném případě bude tedy v seznamu i Česká republika).

 

Tabulka se po výběru nabyvatele změní tak, jak je vidět na následujícím obrázku:

Ve sloupečku "Nabyvatel" se objeví vybraný dědic, ve sloupečku "Nemovitost" se objeví nový rozbalovací seznam pro výběr nemovitosti, ke které má nabýt vybraný subjekt vlastnické právo.

 

2.Výběr nemovitosti - výběr nemovitosti, ke které má nabýt vybraný subjekt vlastnické právo. V seznamu jsou všechny nemovitosti ze seznamu nemovitostí kromě těch, které už byly do tabulky dříve k tomuto nabyvateli přidány (v uvedeném příkladu tam budou všechny). Na konci řádku se ve sloupečku "Akce" objeví ikonka , která umožňuje vymazání příslušného řádku z tabulky. Tabulka se po výběru nemovitosti změní tak, jak je vidět na následujícím obrázku:

 

Ve sloupečku "Nemovitost" se objeví vybraná nemovitost a ve sloupečku "Nabývaný podíl" se zpřístupní textová pole pro zadání konkrétního podílu na nemovitosti, který nabyvatel získává.

 

3.Zadání podílu - tabulka pak vypadá takto:

 

 

Ikonka, která je bezprostředně za podílem (Kalkulačka), Vám může pomoci při výpočtu složitějších podílů.

Ve sloupečku "Akce" jsou dvě ikonky , jejichž význam je zřejmý až pro více nemovitostí přiřazených jednomu nabyvateli. Ikonkou vlevo vymažeme řádek příslušný nemovitosti, ikonkou vpravo vymažeme všechny řádky příslušné nabyvateli.

 

Přidání všech účastníků nebo všech nemovitostí

Do tabulky podílů můžete přidat jako nabyvatele všechny dědice, které máte v seznamu, a také všechny nemovitosti, které máte v seznamu nemovitostí. K tomu slouží vždy druhá položka shora ve výběrovém seznamu.

 

Pohledy na tabulku podílů

V okamžiku, kdy přijdete na krok "Převody", je prvním sloupečkem tabulky sloupeček "Nabyvatel" a druhým je sloupeček "Nemovitost". Přiřazujeme tedy vybranému nabyvateli jednotlivé nemovitosti. V některých případech může být výhodné mít tyto sloupečky prohozeny - přiřazovat k vybrané nemovitosti jednotlivé nabyvatele. K přehození pořadí sloupečků slouží odkaz uvedený za nadpisem "Nabývané podíly":

 

 

Kliknete-li na podtržený text, přepnete tím pohled na tabulku - změní se pořadí sloupečků. Data v tabulce zůstanou nezměněna.

Přepínat mezi pohledy můžete v kterékoliv fázi vyplňování tabulky.

 

V pohledu dle nabyvatelů je k dispozici tlačítko Rozdělit podíly na dědice, které rovnoměrně rozpočítá podíly na všech nemovitostech všem dědicům. Pokud již nějaké přiřazení existuje, tak je přepsáno.

 

Hromadné přiřazování podílů (viz Zadání podílu) je v pohledu dle nemovitostí obohaceno o další tlačítko Rozpočítat podíly, které umožní pouze pro označené nemovitosti rozpočítat celý podíl (jedničku) rovnoměrně mezi všechny nabyvatele. Například, máte-li celou nemovitost rozdělit mezi dvacet vlastníků rovným dílem, označíte danou nemovitost a stisknete tlačítko Rozpočítat podíly. Do podílů se u všech nabyvatelů vyplní 1/20.

 

Oprava chybných údajů

Jakmile máte vyplněny všechny údaje na stránce s podíly, můžete pokračovat ve vytváření ohlášení stisknutím tlačítka Následující. V tomto okamžiku aplikace zkontroluje zadané údaje, a pokud je v nich chyba, zobrazí chybné řádky ve zvláštní tabulce velmi podobné té, se kterou jste doposud pracovali, ale která obsahuje pouze chybné záznamy a může vypadat například takto:

 

Nad tabulkou je výrazné upozornění, že tabulka obsahuje pouze ty záznamy pro nabyvatele, které obsahují nějakou chybu. Navíc je v záhlaví stránky uveden ještě celkový seznam chyb (na výše uvedeném obrázku není seznam zobrazen). Chyby můžete v tabulce rovnou opravit. Pokud chcete pokračovat v přidávání dalších podílů, můžete se buď přepnout do kompletního pohledu kliknutím na odkaz "Klikněte zde pro zobrazení všech záznamů.", nebo můžete přidat dalšího nabyvatele přímo v této tabulce a pohled se automaticky přepne na kompletní.

Přepnutí pohledu "dle nabyvatelů/dle nemovitostí" rovněž zruší zobrazení pouze chybných záznamů a vrátí tabulku do stavu s kompletním obsahem.

 

Navigace návrhem na vklad

Pokud se chcete vrátit o krok zpět (na krok "Dědicové"), stiskněte tlačítko nazvané Předcházející, umístěné v levém dolním rohu obrazovky.

Pokud se chcete přesunout na následující krok (pokračovat ve vytváření ohlášení), stiskněte tlačítko nazvané Následující, umístěné v pravém dolním rohu obrazovky.

Tlačítko Zrušit změny slouží ke zrušení všech změn údajů, které jste provedli v daném kroku na stránce od okamžiku, kdy jste na stránku přišli. Aplikace zruší změny až na základě potvrzení, že si opravdu přejete změny zrušit. Pokud na stránce nebyla provedena žádná změna, tlačítko zůstává nepřístupné (šedivé).

Přechody mezi kroky v záhlaví