Popisy scénářů > Ohlášení soudního komisaře >

Dědicové

 

Zpět   

  Print 

 

V tomto kroku se vkládají dědicové, případně jiné osoby – stát, věřitel v případě zástavního práva apod. (dále v textu jen „dědicové“). Jako dědice můžete vložit fyzickou nebo právnickou osobu.

V následující tabulce je příklad seznamu dědiců:

Sloupeček "Jméno/Název" obsahuje jméno a příjmení pro účastníka - fyzickou osobu, nebo název právnické osoby. Osoby jsou seřazeny v tabulce podle příjmení (názvu).
Sloupeček "RČ/IČO" obsahuje buď rodné číslo pro fyzické osoby, nebo IČO pro právnické osoby.
Sloupeček "Adresa" obsahuje buď trvalou adresu fyzické osoby, nebo adresu sídla právnické osoby.
 

Přidávání a editace dědiců
Pokud chcete přidat další dědice do seznamu, stiskněte některé z tlačítek Přidat subjekt z ISKN, Přidat subjekt z OR, nebo Nový dědic, která jsou umístěna vpravo pod tímto seznamem.

Výběr volby Přidat subjekt z ISKN Vám umožní vložit subjekt, který je už v evidenci katastru nemovitostí. Nemusíte tak zadávat jeho údaje. Detaily viz Přidat subjekt z ISKN.

Výběr volby Přidat subjekt z OR Vám umožní vložit subjekt z registru ARES. Zadejte IČO subjektu, který chcete do seznamu dědiců přidat a stiskněte tlačítko Ano.

Výběr volby Nový dědic Vám umožní vložit nový subjekt (subjekt je v tomto případě zadáván formou ruční editace všech povinných údajů pro jeho specifikaci, viz Zadání účastníka - fyzická osoba a Zadání účastníka - právnická osoba).

Vymazání subjektů

Pokud chcete vymazat celý zobrazený seznam subjektů, stiskněte tlačítko Vymazat vše umístěné vlevo pod seznamem.

Pokud chcete vymazat jen některé ze subjektů, je potřeba je nejprve označit (kliknutím myší na označovací políčko na začátku řádku, v němž je daný subjekt v seznamu uveden) a následně stisknout tlačítko Vymazat označené  (pokud neprovedete označení alespoň jednoho subjektu, nebude tlačítko Vymazat označené přístupné).

Kromě tlačítek můžete pro vymazání jednoho subjektu využít ikonku  ve sloupečku Akce.

Detaily tabulky Seznam dědiců

Seznam dědiců je seřazen podle abecedy (pro řazení se používá příjmení u fyzické osoby nebo název u právnické osoby). Pokud chcete záznamy seřadit jinak, jsou k dispozici v záhlaví sloupečků ikonky . Kliknutím na ni seřadíte záznamy podle hodnot v příslušném sloupečku. Ikonka se změní na ikonku šipky , která indikuje, že je seznam setříděn a zároveň umožňuje změnit řazení podle hodnot ve sloupečku, a to buď sestupně nebo vzestupně podle abecedy (řadí se podle příjmení v případě fyzické osoby, nebo podle názvu v případě právnické osoby). Pokud chcete změnit seřazení účastníků, klikněte na ikonku.

Ikonka tužky  ve sloupečku „Akce“ slouží k editaci údajů o subjektu. Tímto způsobem můžeme opravit údaje i u subjektů, které byly do návrhu vloženy použitím informací z katastru (tlačítko Přidat subjekt z ISKN). Pro vlastní návrh pak budou použity Vámi zadané údaje a prostřednictvím návrhu se tak mohou aktualizovat staré nebo nesprávné údaje v katastru. Při zpracovávání ohlášení je povoleno přidat z evidence katastru do seznamu účastníků víckrát stejné subjekty, protože v tomto případě slouží údaje pouze jako počáteční hodnoty pro formulář a subjekt není nijak svázán se subjektem v ISKN.

Ikonka  slouží k vymazání příslušného účastníka nebo zástupce ze seznamu.

Navigace ohlášením

Pokud se chcete vrátit o krok zpět (na krok "Nemovitosti") stiskněte tlačítko nazvané Předcházející, umístěné v levém dolním rohu obrazovky.

Pokud se chcete přesunout na následující krok (pokračovat ve vytváření ohlášení), stiskněte tlačítko nazvané Následující, umístěné v pravém dolním rohu obrazovky.

Přechody mezi kroky v záhlaví

Poznámka:
Nabývá-li majetek Česká republika, realizujte vlastnické právo tím, že do seznamu dědiců vložíte právnickou osobu typu "Státní organizace nebo organizační složka státu". V části, kde se přidělují podíly dědicům (krok "Převody"), pak budete mít možnost jako jednoho z dědiců vybrat i Českou republiku, aniž byste o ní museli zadávat údaje. Předmětem ohlášení je v takovém případě pouze vznik vlastnického práva pro stát; skutečnost, že spolu s tímto vlastnickým právem vzniká i příslušnost hospodařit pro Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) podle § 11 odst. 2 zákona č. 219/2000 Sb., není obsahem dědického usnesení, a proto ji nemůže ohlašovat soudní komisař, nýbrž ÚZSVM podle § 15 odst. 1 zákona č. 219/2000 Sb.

Výjimkou je situace, kdy při dědění ze závěti podle § 13 odst. 2. zákona č. 219/2000 Sb. je organizační složka státu (OSS) příslušná hospodařit s děděným majetkem uvedena jako dědic přímo v usnesení o dědictví. V tom případě vyberte příslušné právo v rozbalovacím seznamu na formuláři s údaji o OSS. Rozbalovací seznam je dole na formuláři nad tlačítky.